Wspieramy rozwój emocjonalny i społeczny 
Uczymy technik skutecznego myślenia i działania 

logo sprytne główki

Accelium

Akademia Ja

Sprytne główki, Przytulna 3; 05-506 Władysławów; NIP: 8942582383

 

Wykonanie JL, zapoznaj się z naszą polityką prywatności. 

Skontaktuj się z nami:

 727 456 954  

zapraszamy@sprytneglowki.pl  

Accelium

Akademia Ja

Sprytne główki

Jak sprytniej grać z dziećmi w gry: wskazówka #6

16 maja 2019

Zasady są potrzebne – zarówno w życiu codziennym, jak i w grach. W życiu mają nam pomóc lepiej i sprawniej funkcjonować razem w większych lub mniejszych grupach. Zasady w grze pozwalają na wciągającą rozgrywkę, w czasie której często nawet zapominamy o upływie czasu. Dlatego warto je szanować i tego właśnie dotyczy nasza szósta wskazówka. 

 

WSKAZÓWKA #6: Szanuj zasady

 

Czasami, zwłaszcza, gdy gramy z młodszymi dziećmi dochodzi do sytuacji, w których dziecko chce trochę „nagiąć” zasady – wykonać niedozwolony ruch, wykonać dwa ruchy pod rząd, odwrócić niekorzystny wynik, itd. Może się wydawać, że dziecko po prostu testuje granice, ale często to sygnał, że jest po prostu znudzone lub sfrustrowane, ponieważ gra jest dla niego zbyt trudna.

 

Ścisłe trzymanie się reguł gry w takiej sytuacji prawie na pewno doprowadzi do tego, że dziecko straci zainteresowanie grą (przy okazji - przeczytaj też nasze wskazówki #1 i #2). Z drugiej strony, każda dobra gra celowo ma takie, a nie inne zasady i jeżeli zaczniesz je zmieniać, możesz skończyć grając w dziwną lub nie stanowiącą żadnego wyzwania grę. Dlatego rekomendujemy inne opcje rozwiązania takiej sytuacji: 

• zacznijcie grać razem, żebyś mógł pomóc dziecku zrozumieć zasady i to dlaczego są ważne, 
• stwórz nową wersję gry – jasno komunikując, że to zupełnie nowa gra („zagrajmy w szalone warcaby”) lub zmień grę na inną albo
• przestańcie grać i zacznijcie robić coś kreatywnego zainspirowanego grą (np. porozmawiajcie jak czułyby się pionki, gdyby były ludźmi?). 
 
A żeby bardziej zaangażować dziecko w grę i zwiększyć jego pewność siebie, pozwól mu nauczyć inną osobę (babcię, wujka, koleżankę) reguł danej gry – dzięki temu może lepiej zrozumieć strukturę i reguły gry, patrząc na nią z perspektywy innej osoby.
 
I to już wszystko. Dzięki stosowaniu naszych wskazówek czas spędzony na graniu w gry będzie równocześnie czasem zabawy i czasem mądrych wyzwań, a cała rodzina będzie z niecierpliwością czekać na kolejną rozgrywkę.
Udanego grania!
  
Zdjęcie z freepik.