Wspieramy rozwój emocjonalny i społeczny 
Uczymy technik skutecznego myślenia i działania 

logo sprytne główki

Accelium

Akademia Ja

Sprytne główki, Przytulna 3; 05-506 Władysławów; NIP: 8942582383

 

Wykonanie JL, zapoznaj się z naszą polityką prywatności. 

Skontaktuj się z nami:

 727 456 954  

zapraszamy@sprytneglowki.pl  

Accelium

Akademia Ja

Sprytne główki

Jak sprytniej grać z dziećmi w gry: wskazówka #4

10 maja 2019

Refleksja jest istotnym procesem poznawczym, który pozwala nam ocenić przeszłe wydarzenia i wyciągnąć znaczące wnioski, które mogą nam pomóc w przyszłości. Nasza czwarta wskazówka dotyczy potężnego narzędzia, które możesz wykorzystać podczas gry, aby ćwiczyć refleksyjne myślenie z dziećmi: zadawania pytań.

 

WSKAZÓWKA #4: Zadawaj pytania.

 

Zabawa stanowi doskonałą okazję do budowania refleksyjnych nawyków, które pomogą dzieciom rozwinąć krytyczne myślenie.

Podczas gry zadawaj im różne pytania, aby zwerbalizowały swój proces myślenia, a przez to stały się bardziej świadome swoich myśli i decyzji. Tylko nie przesadź 😉 Upewnij się, że pytania są częścią dialogu (pamiętaj o wskazówce #3) i unikaj „testowania” dziecka.

 

Zadawaj zarówno proste pytania o fakty, które dają poczucie pewności (np.: „jak myślisz, kto jest teraz w lepszej sytuacji?”), jak i bardziej filozoficzne i otwarte pytania (np.: „co przychodzi ci do głowy, gdy widzisz takie ustawienie pionków jakie mamy teraz na planszy?”). Możesz pomóc dziecku, modelując ten proces, czyli wyjaśniając mu swoje myśli i dylematy w interesujących momentach gry.

 

Najlepiej zadawaj pytania, gdy nadejdzie Twoja kolej, aby dziecko nie było zajęte swoim ruchem i mogło skupić się na Twoim pytaniu. Proś je też o pomoc w przeanalizowaniu Twojej sytuacji - niech ma swój udział w jakimś trudnym ruchu i dzięki temu dzieli z Tobą „chwałę zwycięstwa”.